Srce je neosporno jedan od najvažnijih organa u tijelu. Ova mišićna pumpa, veličine otprilike šake, ima ključnu ulogu u održavanju života tako što kontinuirano cirkulira krv kroz krvne žile, omogućavajući svim ostalim organima i tkivima da dobiju potrebnu količinu kisika, hranjivih tvari i hormona.
Međutim, nova znanstvena otkrića potvrdila su kako srce ima mnogo važniju i nezavisniju ulogu nego što se pretpostavljalo. Električni impulsi koje srce šalje do našeg mozga ne samo da određuju način na koji naš mozak razmišlja o određenim iskustvima, već srce kao takvo pamti i bilježi iskustva prožeta emocijom.
Znanstvena otkrića su pokazala da korištenje fiziologije i imaginacije srca brže i efikasnije mijenja destruktivne emocionalne navike. Tako se osoba brže i lakše oslobađa i ne ostaje zarobljena.
Ako je mozak logično razmišljanje, osnovne potrebe poput disanja, hranjenja, nagona za preživljavanjem, srce je skladište emocionalnog pamćenja i energetskih modela koji odlučuju tko smo mi kao pojedinci.
Istraživanja su pokazala da srce ima vlastiti “mozak”, mrežu različitih vrsta neurona identičnih onima koji se nalaze u mozgu. Taj mozak u srcu i mozak u lubanji povezani su Vagus nervom, vrstom živčanog kabela od tisuću živčanih vlakana koji neprekidno prenose poruke između njih.
Zato je pogrešno misliti da sjećanja pohranjujemo samo u našem mozgu ili da razmišljamo samo njim.
Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno, očima je nevidljivo – Mali princ
Znanstvenik Glenn Rein koji je posebno posvećen istraživanju ovog područja, smatra da je sjedište emocionalnog života i zdravlja srce. Također govori o srcu kao sponi između duševnog i tjelesnog stanja osobe. Zato što srce odašilje signale koji su 50-60 puta jači od onih koje odašilje naš mozak.
Negativne emocije poput ljutnje, straha, mržnje, ljubomore i slično odražavaju se na slab rad srca stvarajući tako loše grafikone, dok pozitivne emocije poput ljubavi, sreće, poštovanja stvaraju vrlo sređene valove velike snage.
Kada su tijelo i duh opušteni, srce kuca skladnim ritmom, tad i valovi koji se odašilju su u odgovarajućem ritmu. Stres u drugu ruku pokazuje veliku uznemirenost kroz otkucaje što može izazvati kaotične reakcije u svim dijelovima tjelesne emocionalne mreže. Postoje brojna znanstvena istraživanja koja povezuju poremećaj emocionalnog stanja sa srčanim bolestima, bržim starenjem, smanjenim imunitetom, raznim oblicima raka pa čak i preranom smrti.
Postoji način da to spriječimo, kroz rad na sebi, održavanjem mentalne higijene, rješavanjem negativnih emocija i iskustava. Tada naš nesvjesni duh prima skladne signale iz našeg srca i uništava negativne impulse emitirane stresom, strahom, odbačenošću, ljutnjom… i oni počinju slabiti dok potpuno ne uvenu i ne zamjene se pozitivnima. To onda postaje pozitivna emocionalna navika.
U konačnici, srce je simbol života i vitalnosti. Njegova neumorna sposobnost da pumpa krv i održava sve organe tijela u funkciji čini ga nezamjenjivim organom koji zahtijeva pažnju, brigu i poštovanje kako bismo osigurali dug i zdrav život.
Koje emocije ste vi pohranili? Obraćate li dovoljno pažnje s čime hranite srce?
Na koji način postižete stanje opuštenosti?
Kakva je vaša mentalna higijena?
Što radite za vaše fizičko tijelo?
foto by Designecologist